Ustam ve Ben-Elif Şafak-Özeti ve Okuyucu Yorumları

ustam-ve-ben

ustam-ve-ben

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.

Elif Şafak’ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…

Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar…

Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

“İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.”

 

KİTAP KÜNYESİ

USTAM VE BEN

Yazar: Elif Şafak

Yayınevi:Doğan

Basım Tarihi:2013

Türü:Roman

Sayfa:480

Fiyatı:21.99TL

2 Yorum Yazılmış

  1. aylin şen diyor ki:

    elif şafak’ın kitapları nedense çok tutuluyor. firarperest de çok popüler olmuştu. firarperesti okumadım ama ustam ve ben kitabını okumayı düşünüyorum. firarperest kitabı ile ilgili okuyucu görüşlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. ben de ustam ve ben’in okuyunca görüşlerimi paylaşırım burda. :) :))

  2. Mehmet Çilsal diyor ki:

    Ey sevgili okur kitlesi! Unutmayın ki, özgürlükler ve demokrasi bakımından geri bir ülkede yaşıyoruz. Tarih; yönetenler açısından şimdiye dek içi açılmaması gereken tehlikeli bir sandıktı. Başbakanlık, saray vb. arşivleri bile 2000 li yıllarda, o da kısmen açılabildi. Akademisyen dahi olsanız, kendi tarihinizi size müsaade edildiği kadarıyla araştırabiliyorsunuz. Biz tebaadan kullar olarak Osmanlı’nın gündelik hayatına dair ne biliyoruz ki? En fazla hamaset…Öyle mi, değil mi? O halde size şunu öneriyorum;bu kitabı okurken, mesela, mimari yanlışlarla dolu, öyleyse okumaya değmez filan demeyin. Günlük hayatı dokumaya çalışan bir emek var mı, yok mu ona bakın. Emin olun ki, gerçeğe en yakın bilgiye ulaşmak hala imkansız; hele hele, bunu yazmak! Tarih, sanat,edebiyatla içli dışlı olanlar her eserde olduğu gibi kusur aramayı sever. Memleket olarak, topyekün yani, ne yazık ki tarihimizi dizi film, romanlardan vb. öğrenen milletiz. Şu Muhteşem Yüzyıl dizisi mesela; sanki tarih danışmanları yokmuş gibi ciddi hatalarla ilerliyor hala; ama varsın böyle olsun…Önümüzdeki yarım asırda, toplum olarak böyle böyle belki bir yere varırız. Bu eserler, inkar edilemeyecek derecede araştırma ve öğrenmeyi teşvik ediyor, unutmayalalım. Bu da iyi birşeydir…Bu romana gelince; ayrıntıda söyleyecek çok sözüm var, ama dediğim gibi es geçiyorum. Sadece iki noktaya değineceğim. Kapaktaki ‘Elif Şafak’, ‘Ustam ve Ben’ den büyük olmuş. Kompleksli bir görüntü; ben önemliyim diyor. Diğer noktaysa, Sinan’ın dünyasının ramandaki eksikliği, azlığı. 20 li yaşlarda devşirilmiş bi ademoğlunun, hiç mi geçmişi olmaz. Sinan, içinde doğup büyüdüğü Ermeni kültürünü hiç mi karakterinde taşımaz. Mühtedi(dönme) Sinan’ın iç dünyası nasıldır? Kendini muhakkak ve muhakkak bir cemaat ya da mezheple tarif eden insanlar toplumunda Sinan kim? Sadece köprü, cami vb. mi inşaa eder? Koskoca imparatorluğun mimarbaşı olan bu şahsiyet, sadece işini mi düşünür? Bağlamları, anıları, amaçları; dünyaya, ülkeye, insana bakış açısı filan yok mudur? Gündelik hayatın derinlilerinde, ayrıntılarında akan dinler ve kültürler çatışması nerde?

Bir Yorum Yaz

16 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  

Eski Şarkılar-Nostalji Sitesi